کانال ها و صفحات مجازی خاکریز
حمایت از خاکریز
مطالب پیشنهادی به شما
چکیده: بسم الله الرحمن الرحیم | یکی از حیله های شیطانی دشمنان اسلام که از صدر اسلام جریان داشته، ایجاد شایعات و نشر آنها در بین مسلمانان بوده است. در این مقاله قصد داریم در رابطه با شایعه کشته شدن پیامبر (ص) در جنگ احد صحبت کنیم که تأثیر منفی بر روحیه رزمندگان اسلام داشت تا آنکه دروغ بودن ماجرا مشخص شد
لینک کوتاه:

پیوندی که در زیر مشاهده می کنید، پیوند کوتاه شده مقاله حاضر است که در صورت نیاز به ارجاع دادن به این مقاله، می توانید از آن استفاده نمایید:

http://www.al-warethin.ir/?p=1260

مقدمه

جنگ احد یکی از جنگ های صدر اسلام است که به دلیل حضور شخص پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم در جنگ، از آن با عنوان غزوه احد یاد می شود. در این غزوه، ابتدا مسلمانان پیروز شدند، لکن به دلیل سرپیچی بعضی از تیراندازان سپاه اسلام که به طمع غنیمت مأموریت محول شده توسط پیامبر (ص) را نادیده گرفته و موقعیت استراتژیک خود را رها کرده بودند، با حمله کفار از پشت، ورق جنگ بر می گردد.

جنگ احد در قرآن کریم

در قرآن کریم، از آیه ١٢١ سوره آل‌عمران تا تقریباً آخر این‌ سوره در رابطه با غزوه احد است، اختصاص حدود صد آیه به ماجراى جنگ احد بیانگر آن است كه ماجراى نبرد احد داراى درس‌های بسیار آموزنده براى مسلمانان هر عصر است كه فراگرفتن آن درس‌ها موجب عزت آنان خواهد بود.

ماجرای شایعه شهادت پیامبر در جنگ احد

همان طور که گفته شد، از دیرباز، انتشار شایعات و نشر اکاذیب همواره به عنوان یکی از حیله های دشمنان اسلام بوده که با اهداف گوناگون انجام می شود؛ این عملیات روانی (ساخت و انتشار شایعه کشته شدن پیامبر (ص) در غزوه احد در سپاه اسلام) بر روحیه مسلمانان، تأثیر منفی زیادی گذاشت.

در درگیرى شدید نبرد احد یكى از جنگجویان كافر به نام عمرو بن قمیه سنگى به‌ سوی پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم افكند كه موجب مجروح شدن پیشانى و شكستن بینى و دندان و شكافته شدن لب پایین آن حضرت (ص) شد، به‌ طوری‌که خون چهره نازنین حضرت را پوشانید، او خواست آن حضرت را بكشد، یكى از سرداران جوان و رشید اسلام به نام مصعب بن عُمیر كه شباهت زیادى به پیامبر داشت، خود را سپر آن حضرت (ص) قرار داد و با حمله‌های کوبنده‌اش از پیشروى دشمن جلوگیرى كرد و در این میان به شهادت رسید.
دشمن خیال كرد كه پیامبر (ص) را كشته است، از این‌ رو با صداى بلند همین خبر را اعلام كرد و موجب شایعه شد.

تأثیر شایعه شهادت پیامبر در جنگ احد بر مسلمانان

شایعه کشته شدن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، روحیه مسلمانان را سخت می آزرد که ناگهان یکی از یاران آن حضرت(ص) به نام کعب بن مالک چشم های آن حضرت (ص) را دید که از زیر کلاهخود می درخشید و حکایت از سلامت ایشان داشت، لذا با صدای بلند فریاد برآورد که ای مسلمانان بشارت باد شما را که رسول خدا صلّی اللّه علیه و اله و سلّم زنده است.

رد شایعه و بازگشت روحیه سپاه اسلام

چون مسلمانان از سلامت آن حضرت (ص) اطمینان یافتند خوشحال و شادمان بسوی ایشان شتافتند و حضرت علی علیه السّلام که در تمام مدت جنگ مراقبت و محافظت از رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم را برعهده داشتند به همراه عده ای دیگر از اصحاب آن حضرت (ص)، پیامبر (ص) را تا دامنه کوه احد همراهی کردند و در آنجا منزل گزیدند.

جامعه شایعه پذیر محکوم به شکست است

این گونه داستان ها و نتایج تلخ حاصل از باور شایعات و شبهات تولید شده توسط دشمن، نمونه های دیگری هم در تاریخ اسلام و شیعه دارد، یکی دیگر از این داستان ها، فتنه نامه معاویه (ابن ابوسفیان) به لشکریان امام علی علیه السلام در جریان جنگ صفین است. حجت الاسلام والمسلمین راجی، از اساتید فعال در حوزه رسانه و سواد فضای مجازی در این رابطه می گوید: «. . . ملت شایعه پذیر بازیچه دست دشمن است، حتی اگر رهبر جامعه امیرالمؤمنین (حضرت امام علی علیه السلام) و فرمانده سپاهش مالک اشتر باشد . . .»

اشتراک گذاری مطلب:

در صورتیکه محتوای مقاله را مفید ارزیابی می کنید، لطفا با اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی به مقابله با تهاجم فرهنگی کمک کنید:

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین
اشتراک گذاری در pinterest
پین ترست
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در print
چاپ

مطالب مرتبط:

دیدگاه ها:

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *