کانال ها و صفحات مجازی خاکریز
حمایت از خاکریز
مطالب پیشنهادی به شما
لینک کوتاه:

پیوندی که در زیر مشاهده می کنید، پیوند کوتاه شده مقاله حاضر است که در صورت نیاز به ارجاع دادن به این مقاله، می توانید از آن استفاده نمایید:

http://www.al-warethin.ir/?p=1396


آنچه در ادامه می خوانید:

مقدمه

در طول تاریخ زندگی انسان، مفهوم سواد به موازات تحولات مختلفی که در سبک زندگی وی ایجاد شده دستخوش تغییرات زیادی گشته است که جنبه های مختلف زندگی در آن نقش بسیار موثری داشته است، اما در قرن 21 و عصر فناوری اطلاعات دیگر تعریف سواد محدود به یک موضوع نمی شود. با ما در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آموزش رایگان سواد فضای مجازی خاکریز فرهنگی وارثین همراه شوید تا معیار هااستاندارد های جهانی در مورد باسوادی را بررسی کنیم

انواع سواد در قرن ۲۱

همان طور که عصری که ما در آن زندگی می کنیم، به عصر فناوری اطلاعات و IT معروف است. احتمالا می دانید فناوری اطلاعات یا آی تی مخفف Information Technology می باشد و به زبان ساده، زیرمجموعه ای است از حوزه فناوری که با داده ها و اطلاعات (دیجیتال) سر و کار دارد. در این دوره از زندگی انسان که عنوان عصر انفجار اطلاعات هم نام گرفته است، سواد، شاخه های مختلفی داشته که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند.

یونسکو چیست ؟

سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل که با عنوان UNESCO شناخته می شود، یکی از سازمان های تخصصی سازمان ملل است که با شعار کمک به «ایجاد صلح، ریشه کن کردن فقر، توسعه پایدار و گفتگوی بین فرهنگی از طریق آموزش، علوم، فرهنگ، ارتباطات و اطلاعات» به وجود آمده‌است. حال اینکه این شعار تا چه حد به واقعیت نزدیک است، بحث مفصل و مجزایی است که ارتباطی به بحث ما و موضوع این مقاله یعنی انواع سواد از دیدگاه یونسکو ندارد.

اینفوگرافیک انواع سواد از دیدگاه یونسکو

اینفوگرافی – انواع سواد از دیدگاه یونسکو
معیار های 12 گانه باسوادی از نظر سازمان ملل
با کلیک روی تصویر امکان دریافت آن برای شما فراهم می شود

همان طور که در داده نمای فوق مشخص است، امروزه، مفهوم سواد به جنبه های مختلف زندگی مرتبط شده و شرط با سواد بودن تسلط یا حداقل آشنایی کافی با مباحث 12 موضوع مختلف است که عبارتند از:

 1. سواد فضای مجازی (موضوع ریشه این مقاله)
 2. سواد علمی
 3. سواد رایانه
 4. سواد تربیتی
 5. سواد مالی
 6. سواد ارتباطی
 7. سواد نژادی و قومی
 8. سواد سلامتی
 9. سواد عاطفی
 10. سواد بوم شناختی (محیط زیست)
 11. سواد تحلیلی – این مورد تا حدودی به سواد رسانه مرتبط است و در طول تاریخ، نبود یا بی توجهی به این شاخه از سواد، مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده است، بعنوان مثال: «چیزی که امام حسن مجتبی علیه‌السّلام را شکست داد، نبودن (قدرت و سواد) تحلیل سیاسی در مردم بود. مردم، تحلیل سیاسی نداشتند.»
 12. سواد انرژی

در موارد فوق، تقریبا تمام گزینه ها، به وضوح مشخص و روشن است، لکن باید توجه داشت که سواد فضای مجازی با سواد رایانه (که مهارت های هفتگانه ICDL پایه های آن هستند) متفاوت است.

انواع سواد از دیدگاه یونسکو و راهکارهای بهبود زندگی

مطابق با جدیدترین تعریف سواد صرفا آشنایی با گزینه های 12 گانه انواع سواد از دیدگاه یونسکو را کافی نیست، بلکه این سازمان، «امکان استفاده از دانش های مذکور جهت ایجاد تغییر در شرایط (و بهبود وضع جامعه)» را شرطی مهم در نظر گرفته است.

تعریف بی سوادی از نظر یونسکو

براساس مطالب مذکور، عدم رعایت شرط فوق الذکر یا عدم تسلط بر موضوعات 12 گانه انواع سواد از دیدگاه یونسکو مصداق بی سوادی یا حداقل، کم سوادی بشمار می آید

پیشنهاد ویژه خاکریز فرهنگی وارثین به شما

در پایان پیشنهاد می کنیم ضمن ارسال نقطه نظرات خود در رابطه با مقالات تارنمای خاکریز فرهنگی وارثین از طریق فرم موجود در منوی پشتیبانی، با پیوستن به جمع اعضای وب سایت (از طریق ثبت نام رایگان در وب سایت) و دنبال کردن کانال ها و صفحات مجازی شرکت فنی و مهندسی رایان تدبیر ترشیز (خاکریز فرهنگی وارثین) که به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های طراحی وب سایت در کاشمر و خراسان رضوی شناخته می شود، از جدیدترین اخبار و تخفیف های ویژه خاکریز فرهنگی وارثین مطلع شوید:

Splus.ir/torshizweb

Aparat.com/torshizweb

Rubika.ir/torshizweb

Hoorsa.com/torshizweb

Wisgoon.com/torshizweb

pinterest.com/torshizweb

با ثبت میزان رضایت خود از این مقاله، ما را در افزایش کیفیت خدمات، یاری کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱۰ رایبازنشر از

اشتراک گذاری مطلب:

در صورتیکه محتوای مقاله را مفید ارزیابی می کنید، لطفا با اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی به مقابله با تهاجم فرهنگی کمک کنید:

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین
اشتراک گذاری در pinterest
پین ترست
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در print
چاپ

مطالب مرتبط:

دیدگاه ها:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *