کانال ها و صفحات مجازی خاکریز
حمایت از خاکریز
مطالب پیشنهادی به شما
چکیده: بسم الله الرحمن الرحیم | با توجه به ضرورت مقابله با شایعه پراکنی های افراد و جریان های مختلف معلوم الحال و مغرض و در لبیک به فرمان مقام معظم رهبری، حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی) مبنی بر روشنگری و جهاد تبیین، از امروز بخش ویژه پاسخ به شایعات و شبهات در تارنمای خاکریز راه اندازی شده و شما می توانید با مراجعه به این بخش، ضمن ارسال شایعات و شبهات مورد ابتلاء خود، واقعیت ها و پاسخ شبهات را هم مشاهده و مطالعه نمایید.
لینک کوتاه:

پیوندی که در زیر مشاهده می کنید، پیوند کوتاه شده مقاله حاضر است که در صورت نیاز به ارجاع دادن به این مقاله، می توانید از آن استفاده نمایید:

http://www.al-warethin.ir/?p=745

مقدمه

یکی از مسائلی که انسان از دیرباز به طور وسیعی با آن مواجه و درگیر بوده است، بحث شبهات و شایعه پراکنی های افراد مغرض بوده است؛ امروزه و در عصر فناوری اطلاعات، این مسئله بسیار پررنگ تر شده و افراد و جریان های مختلفی که منافع خود را به هر نحوی در خطر می بینند، به جای استفاده درست از تکنولوژی، آن را در جهت اهداف شوم خود مورد استفاده قرار داده و با بستری که گسترش روزافزون استفاده مردم از فضای مجازی مهیا نموده است، از سطح پایین سواد رسانه که متأسفانه بخش قابل توجهی از کاربران رسانه های اجتماعی به آن مبتلا هستند، سوء استفاده می کنند.

پاسخ به شایعات و شبهات چه زمانی ضرورت بیشتری پیدا می کند؟

این اتفاق در برهه های زمانی خاص شایع تر شده و نمود بیشتری پیدا می کند. مثلا در همین روز ها که بحث افزایش قیمت آرد در بخش صنعتی و نه آرد نان های سنتی مطرح شده، رسانه های وابسته به مثلث منحوس عبری عربی غربی اتهامات مختلفی را علیه دولت مردمی سید محرومان، سید ابراهیم رئیسی مطرح کرده و متأسفانه کاربران و مخاطبان این رسانه ها که از #سواد_رسانه کافی برخوردار نیستند به شایعات دامن زده و نگرانی ها را بیشتر می کنند.

لذا در این مواقع نیاز به #روشنگری بیشتر می شود.

جهاد امروز: تببین و روشنگری

با توجه به آنچه گفته شد و مطابق توضیحاتی که ان شاءالله در ادامه ارائه می شود، روشنگری و مقابله با شایعه پراکنی یکی از مهم ترین وظایف نخبگان جامعه و به ویژه فعالان فرهنگی به شمار می آید. بر اساس فرمایشات بزرگان ما، ارزش انجام اصولی این کار به قدری زیاد است که خود به تنهایی نوعی جهاد محسوب می شود؛ از جمله آنکه در روایات معصومین علیهم السلام است که (ارزش) تمام خوبی ها در برابر فریضه امر به معروف و نهی از منکر همچون قطره است در برابر دریا.

ناچیز بودن همه کارهای نیک در مقایسه با امر به معروف و نهی از منکر

از آنجا که ممکن است عده ای باشند که تنها کارشان در برابر واقعیت ها فقط منبع خواستن از گوینده باشد، در اینجا سند ادعای فوق را بیان می کنیم تا شما فعالان فرهنگی بتوانید در مواجهه با چنین افرادی، مستندات را ارائه کنید.

سخن فوق از فرمایشات گهربار مولای متقیان، امیر مؤمنان، حضرت علی علیه السلام می باشد:

و ما اعمال البر کلها و الجهاد فی سبیل‌الله عند الامر بالمعروف و النهی عن المنکر الا کنفثه فی بحر لجی

(ابن‌ابی‌الحدید، ابو‌حامد. شرح نهج‌البلاغع. داراحیاء التراث العربی، بیروت: 1409 ه/ 1989 م، جزء 19، صص 410 ـ 411)

طبق فرموده امام علی همه کارهای نیک در مقایسه با امر به معروف و نهی از منکر چیزی نیست مگر به اندازه رطوبتی که از بخار دهان خارج می‌شود در برابر دریایی مواج و پهناور؛ نکته قابل توجه در این حدیث آن است که امام علی علیه السلام، مؤکدا ذکر می کنند که حتی جهاد در راه خدا در برابر این فریضه الهی، ارزش چندانی ندارد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی www.khamenei.ir: «ثفئه» مقدار آب کمی است که از دهان خارج می‌شود و از «تف» کمتر است. همچنین به معنی لعاب دهان و نیز رطوبت کمی که در بخار دهان وجود دارد آمده است.[6] «لج» آب زیاد و موج دریا است و «بحر لجی» به معنی دریایی پر موج و پهناور است.[7] بنابراین، از دید آن حضرت (ع) ارزش و فضیلت امر به معروف و نهی از منکر نه تنها از هر عمل و فریضه دینی دیگر بالاتر و برتر می‌باشد، بلکه بر اساس سخنان ایشان چنانچه همه اعمال دیگر را در یک کفه ترازو قرار دهند و امر به معروف و نهی از منکر را در کفه‌ی مربوط به امر به معروف و نهی از منکر سنگین‌تر خواهد بود. بالاتر از آن اینکه، در این مقایسه و موازنه، ارزش و مقدار همه اعمال نیک در مقابل یکی از آنها که امر به معروف و نهی از منکر است، بطور خارق‌العاده‌ای سبک‌تر و پایین‌تر است؛ چراکه نسبت میان آن‌ها، مانند نسبت قطره‌ی آب است در مقابل دریا.

جهاد تببین چیست ؟

یکی دیگر از فرمایشاتی که بر لزوم روشنگری تأکید دارد، دستورات مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای (مد ظله العالی) در رابطه با جهاد تبیین است که به کرات مورد اشاره و تأکید ایشان قرار گرفته است. از جمله آنکه:

دریافت فیلم فوق بدون واترمارک با کیفیت عالی | دریافت فیلم فوق بدون واترمارک با کیفیت متوسط | دریافت فیلم فوق با کیفیت های مختلف

مقام معظم رهبری (حفظه الله) می فرمایند: «مطلبی که من بیشتر میخواهم روی آن تکیه بکنم و توجّه شما و دیگرانی که این صحبت را می‌شنوند جلب کنم، «جهاد تبیین» است که من این را مکرّر تکرار کرده‌ام. من میخواهم بگویم آن روز که این حرکت تاریخی نوزدهم بهمن در برابر امام انجام گرفت، اگر آن عکسی که از این واقعه منتشر شد منتشر نمیشد، یعنی این کار تبیینی اگر انجام نمیگرفت، این حادثه نه این جور ماندگار میشد، نه اثرگذار میشد؛ یک حادثه‌ای بود مثل حوادث فراوان دیگری که اتّفاق می‌افتد و فراموش میشود. عامل ماندگاری و اثرگذاری این حادثه عبارت بود از همان قاب تصویر هنرمندانه‌ای که از این منتشر شد؛ تبیین، این است، تبلیغ کردن و نشان دادن، این است.» ۱۴۰۰/۱۱/۱۹

کسب اطلاعات بیشتر درابطه با این راهکار پاسخ به شایعات و شبهات

برای اطلاع بیشتر در این رابطه می توانید به صفحه کلیدواژه جهاد تبیین در پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب مراجعه نمایید.

لبیک به فرمان جهاد تبیین

با توجه به آنچه در مورد ضرورت مقابله با شایعه پراکنی های افراد و جریان های مختلف معلوم الحال و مغرض ذکر شده است، از امروز در تارنمای خاکریز فرهنگی وارثین به عنوان سنگر مجازی فعالان فرهنگی در جنگ نرم بخش ویژه پاسخ به شایعات و شبهات راه اندازی شده و شما می توانید با مراجعه به این بخش، ضمن ارسال شایعات و شبهات مورد ابتلاء خود، واقعیت ها و پاسخ شبهات را هم مشاهده و مطالعه نمایید.

مجموعه خاکریز فرهنگی وارثین، در تمام عرصه ها و موضوعات روز، تمام تلاش خود را به کار گرفته تا در لبیک به فرمان مقام معظم رهبری، حضرت امام خامنه ای (مد ظله العالی) به بهترین نحو عمل نماید.

لبیک به فرمان جهاد تبیین هم یکی از نمونه تلاش های خاکریز فرهنگی وارثین است که در راستای پاسخ به شایعات و شبهات صورت می گیرد و راه اندازی بخش ویژه روشنگری در کانال آپارات و بخش ویژه جهاد تبیین در تارنمای خاکریز، گواهی بر این مدعاست.

چند مورد از راه های مقابله با شایعه پراکنی

  1. مطمئنا قدم اول در مقابله با شایعه پراکنی این است که خودسازی کنیم.
  2. ارتباط دائم و مشورت همیشگی با متخصصان مختلف به ویژه کارشناسان دینی، سیاسی و فرهنگی.
  3. رصد حداکثری و فعالیت حساب شده در رسانه های مختلف اجتماعی، پس از انجام پیگیری های لازم و غنی سازی ذهن خودمان از اطلاعات کامل، درست و دقیق با استفاده از محتوای منابع موثق.
  4. تلاش در جهت کمک به پیشرفت وب سایت های فعال در حوزه مقابله با جنگ نرم (به عنوان مثال: مراجعه روزانه و بازدید از صفحات مختلف تارنما های مذکور جهت افزایش ترافیک و ارتقاء رتبه آنها).
  5. حمایت (ترجیحا مالی) از اشخاص و مراکز فرهنگی و مذهبی (اعم از فعالان فرهنگی فعال در فضای حقیقی و فضای مجازی).
  6. توجه به اهمیت کار فرهنگی مثمر ثمر در فضای مجازی.
  7. (کمک به فراگیر شدن و) ارتقاء سطح سواد رسانه مردم که یکی از بهترین روش های آن، فراخوانی عموم مردم و به ویژه کاربران رسانه های اجتماعی به مطالعه محتوای بخش سواد فضای مجازی تارنمای رسمی شرکت فنی و مهندسی رایان تدبیر ترشیز (ترشیز وب) می باشد، که به صورت کاملا رایگان، در لینک های زیر قابل دسترس هستند:

Torshizweb.ir/category/blog/articles/educational/free-education/cyberspace-literacy

لینک کوتاه شده:

Rtttec.ir/csl

اشتراک گذاری مطلب:

در صورتیکه محتوای مقاله را مفید ارزیابی می کنید، لطفا با اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی به مقابله با تهاجم فرهنگی کمک کنید:

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین
اشتراک گذاری در pinterest
پین ترست
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در print
چاپ

مطالب مرتبط:

دیدگاه ها:

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.