کانال ها و صفحات مجازی خاکریز
حمایت از خاکریز
مطالب پیشنهادی به شما
چکیده: بسم الله الرحمن الرحیم | در مورد روز مباهله و نزول آیه تطهیر چه می دانید؟ در این مطلب قصد داریم به توضیح درمورد یکی از تجلی های برتری اسلام و حقانیت شیعه بپردازیم . . . با ما همراه باشید تا ضمن ذکر مستندات و منابع مختلف مربوط به علمای شیعه و سنی که در رابطه با جریان مباهله پیامبر (ص) و صدق کردن آیه مباهله بر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام، نگاشته شده است، جریانی از مجموعه وقایع و خاطرات افتخارآمیز شیعه را مرور کنیم.
لینک کوتاه:

پیوندی که در زیر مشاهده می کنید، پیوند کوتاه شده مقاله حاضر است که در صورت نیاز به ارجاع دادن به این مقاله، می توانید از آن استفاده نمایید:

http://www.al-warethin.ir/?p=1088

مقدمه

آیه 61 سوره مبارکه آل عمران که می فرماید «فَمَنْ حَاجَّكَ فِيهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنفُسَنَا وَأَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل لَّعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ» (ترجمه: هرگاه بعد از علم و دانشی که (در باره مسیح) به تو رسیده، (باز) کسانی با تو به محاجّه و ستیز برخیزند، به آنها بگو: «بیایید ما فرزندان خود را دعوت کنیم، شما هم فرزندان خود را؛ ما زنان خویش را دعوت نماییم، شما هم زنان خود را؛ ما از نفوس (= جان ها) خود دعوت کنیم، شما هم از نفوس خود؛ آنگاه مباهله کنیم؛ و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم) به یکی از واقعه های صدر اسلام اشاره دارد که یکی از محکم ترین دلایل برتری اسلام و حقانیت مذهب شیعه می باشد.

البته با توجه به عنوان این مقاله، ممکن است این ابهام برای شما ایجاد شود که منظور از آیه تطهیر این آیه است، در حالیکه این طور نیست و آیه تطهیر آیه دیگری از قرآن است که البته بی ربط به مناسبت امروز نیست.

مقدمه ای در مورد روز مباهله

مباهله، آفتابی هم چون غدیر بود که روزی طلوع کرد و برای همیشه چراغ راه شیعه در طول تاریخ شد. پس از نپذیرفتن #مباهله از سوی مسیحیان نجران، دفتر مباهله هیچ گاه بسته نشد، بلکه اوراق پرافتخار آن فرا روی تاریخ گشوده ماند. با این که مباهله‌ای انجام نشد، ولی اعتقادی بلند به یادگار ماند که صاحبان آن اهل‌بیت علیهم‌السلام بودند و استفاده از مفاهیم آن، درس فکری شیعه شد. در طول تاریخ، از یک سو، اهل‌بیت علیهم‌السلام در مقاطع مختلف با ذکر این ماجرا و آیه مباهله، ناآگاهان مستضعف را هدایت و دشمنان مغرض را سرکوب کردند و از سوی دیگر، دشمنان در بین خود یا در مجالس عمومی و خصوصی به این فضیلت اهل‌بیت علیهم‌السلام اقرار کرده‌اند.

روز مباهله چه روزی است ؟

بیست و چهارمین روز ماه ذی الحجه سال دهم هجری قمری، روزی است که در آن برتری اسلام و حقانیت تشیع بر همگان تجلی یافت، در این روز، پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم به همراه (فقط) اهل بیت خود علیهم السلام، به مصاف خیل بزرگان مسیحی رفتند و همین امر سبب شد مسیحیان قبل از وقوع مباهله، از این کار منصرف و حقانیت سخنان و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام را باور کنند.

جریان مباهله پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم چیست؟

با توجه به لزوم شناخت سرچشمه های هدایت برای سعادت و عاقبت به خیر شدن، در ادامه، به اختصار ماجرای این سند قرآنی حقانیت شیعه را مرور می کنیم:

مباهله یعنی چه ؟

مباهله‌ یعنی‌ به‌ یکدیگر نفرین‌ کردن‌.

زمان و مکان مباهله پیامبر با مسیحیان‌ نجران‌

جریان‌ مباهله پیامبر با مسیحیان‌ نجران‌ در 24 ذی‌ الحجه سال‌ دهم‌ هجری‌ در مدینه‌ به‌ وقوع‌ پیوست‌.

داستان مباهله (علت شکل گیری مباهله)

بعد از آن‌ که‌ بزرگان‌ مسیحی‌ نجران‌ به‌ مدینه‌ آمدند و با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم به‌ بحث‌ و گفت و گو درباره حضرت‌ عیسی‌ (ع‌) پرداختند. پیامبر انحرافات‌ آنان‌ را گوشزد و آنان‌ را به‌ اسلام‌ دعوت‌ کرد، ولی‌ نپذیرفتند و حاضر به‌ مباهله‌ شدند. پیامبر (ص‌) نیز پذیرفتند.

چگونگی پیروزی اهل بیت علیهم السلام و صلح پیامبر در روز مباهله

وقتی‌ پیامبر همراه‌ امام علی‌ (ع‌) و حضرت فاطمه‌ و امام حسن‌ و امام حسین‌ (ع‌) برای‌ دعا و نفرین‌ به‌ صحرای‌ اطراف‌ مدینه‌ آمدند، اسقف‌ نجران‌ گفت‌: چهره‌هایی‌ را می‌بینم‌ که‌ اگر دست‌ به‌ نفرین‌ بردارند، عذاب‌ نازل‌ می‌شود. از این‌ رو با پیامبر صلح‌ کردند.

شأن نزول آیه مباهله

مفسران و محدثان شیعه و سنی تصریح کرده اند که آیه مباهله (آیه 61 آل عمران) در حق اهل بیت پیامبر (ص) نازل شده است و پیامبر کسانی را که همراه خود به میعادگاه بردند، فرزندانشان (امام حسن و امام حسین علیهماالسلام) و دخترشان (حضرت فاطمه سلام الله علیها) و امیرالمؤمنین، حضرت امام علی (ع) بودند. بر این اساس منظور از ابنائنا در آیه امام حسن و امام حسین علیهماالسلام هستند ، همان طور که منظور از نسائنا، حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، و منظور از انفسنا، مولای متقیان، حضرت امام علی (ع) است.(1)

تعداد بزرگان مسیحی در جریان مباهله

برخی از مورخان تعداد هیأت نمایندگی مردم نجران را شصت نفر یاد کرده اند که از مهم ترین و ارزنده ترین مردم نجران بودند در رأس آنان سه تن پیشوای مذهبی قرار داشت که عبارت بودند از :
1 – ابوحارثه بن علقمه اسقف اعظم نجران که نماینده کلیساهای روم در حجاز بود
2 – عبدالمسیح رئیس هیئت نمایندگی که به تعقل و تدبیر و کاردانی معروف بود
3 – ایهم که فردی کهنسال و یکی از شخصیت های محترم ملت نجران به شمار می رفت.(2)

پی‌نوشت‌های این بخش

1 . تفسیر نمونه، ج2، ص 44؛ المیزان، ج3 – 4 ، ص 223؛ دانشنامه قرآن، ج2، ص 1954؛ البرهان، ج2، ص 412؛ الکامل فی التاریخ ، ج2، ص 293؛ فروغ ابدیت ، ج1، ص 436.
2 . فروغ ابدیت ، ج1 – 2، ص 432 – 433.

روز مباهله و نزول آیه تطهیر

همان طور که می دانید یکی دیگر از افتخارات شیعیان که باز هم سندی است قرآنی، آیه تطهیر می باشد.

منظور از آیه تطهیر چیست ؟

آیه 33 سوره مبارکه احزاب، که دلالت بر معصومیت اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام از هرگونه خطا و اشتباه دارد، به آیه تطهیر معروف است.

متن آیه تطهیر و ترجمه آن

متن: وَقَرْنَ فِي بُيُوتِكُنَّ وَلَا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجَاهِلِيَّةِ الْأُولَىٰ ۖ وَأَقِمْنَ الصَّلَاةَ وَآتِينَ الزَّكَاةَ وَأَطِعْنَ اللَّهَ وَرَسُولَهُ ۚ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَيُطَهِّرَكُمْ تَطْهِيرًا

ترجمه: و در خانه‌های خود بمانید، و همچون دوران جاهلیّت نخستین (در میان مردم) ظاهر نشوید، و نماز را برپا دارید، و زکات را بپردازید، و خدا و رسولش را اطاعت کنید؛ خداوند فقط می‌خواهد پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور کند و کاملاً شما (اهل بیت) را پاک سازد.

تشریح آیه تطهیر

این آیه صراحت دارد که خدا پلیدی را از آن ها دور می کند . معلوم است خدا پلیدی را از آن ها از باب دفاع از حرمت شان رفع
می کند و آن ها خود از پلیدی فراری اند و از آن به خدا پناه برده اند. اگر به باطل و گناه ذره ای گرایش داشته باشند ، باید آن ها را از گناه برگرداند، نه گناه را از آنان . اگر طالب گناه باشند و گناه از آنان برگردانده شود ، به دنبالش خواهند دوید و این تطهیر نیست، بلکه رسوا سازی است. این آیه دقیقا همان مضمونی است که خدا در باره یوسف پاکی طلب می فرماید، وقتی که در خلوت زلیخا گرفتار شد و به خدا پناه برد . خداوند در مورد دستگیری از او که از گناه فرار ی بود ، می فرماید:
ِكَذلِكَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَ الْفَحْشاءَ إِنَّهُ مِنْ عِبادِنَا الْمُخْلَصينَ؛ (3)
چنين كرديم تا بدى و فحشا را از او دور سازيم، چرا كه از بندگان مخلص ما بود!

شأن نزول آیه تطهیر

روایات نزدیک به متواتر از شیعه و سنی دلالت دارد که حضرت پیامبر به صورت های مختلف اعلام کرده که آیه تطهیر فقط در شأن این چهار نفر و خودش نازل شده و هیچ کس دیگر جز آن ها داخل در آن نیست.

پی‌نوشت‌های این بخش

2. احزاب (33) آیه 33.
3. یوسف (12) آیه 24.

اشتراک گذاری مطلب:

در صورتیکه محتوای مقاله را مفید ارزیابی می کنید، لطفا با اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی به مقابله با تهاجم فرهنگی کمک کنید:

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین
اشتراک گذاری در pinterest
پین ترست
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در print
چاپ

مطالب مرتبط:

دیدگاه ها:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *