روزه گرفتن ,روزه گرفتن در عید, روزه گرفتن در عید سعید غدیر, فضیلت روزه گرفتن در روز عید غدیر خم, ثواب روزه گرفتن در روز عید غدیر خم ,ثواب روزه گرفتن در عید غدیر

فضیلت روزه گرفتن در روز عید غدیر خم

روز عید غدیر خم بزرگترین عید ماست، روزی که در مورد آن پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود: روز عید غدیر خم بهترین اعیاد امت من است، و آن روزی است که خداوند تعالی به من فرمان داده با منصوب کردن علی بن ابی طالب به عنوان رهبری که امتم پس از من به وسیله او هدایت یابند; آن روز را یاد کنیم. آن روزی است که خدا دین را در آن روز کامل و نعمت را تمام گردانید و اسلام را به عنوان یک دین برای مردم پسندید. (الغدیر، ج ۱، ص ۲۸۳) و آیه شریفه «اَلیَوم اَکمَلتُ لَکُم دینکُم وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإسْلامَ دِینًا» (آیه ۳ – سوره مائده) نازل شد.

یکی از اعمالی که در روز عید غدیر خم ثواب و فضیلت بسیار زیادی دارد، روزه گرفتن است. امام صادق (ع) ثواب روزه عید غدیر خم را برابر با روزه تمام عمر دانسته اند.

امام صادق(ع) در حدیثی در مورد ثواب روزه در عید غدیر فرموده اند: صِیَامُ یَوْمِ غَدِیرِ خُمٍّ یَعْدِلُ صِیَامَ عُمُرِ الدُّنْیَا لَوْ عَاشَ إِنْسَانٌ ثُمَّ صَامَ مَا عَمَرَتِ الدُّنْیَا لَکَانَ لَهُ ثَوَابُ ذَلِکَ وَ صِیَامُهُ یَعْدِلُ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِی کُلِّ عَامٍ مِائَهَ حَجَّهٍ وَ مِائَهَ عُمْرَهٍ مَبْرُورَاتٍ مُتَقَبَّلَاتٍ وَ هُوَ عِیدُ اللَّهِ الْأَکْبَر…».

روزه عید غدیر خم برابر است با روزه عمر دنیا، اگر انسانی زندگی کند سپس تمام طول دنیا روزه گیرد برای او ثواب آن است. و روزه آن در نزد خدای بزرگ و بلند مرتبه در هر سال برابر است با صد حج تمتع و صد حج عمره قبول شده و آن عید بزرگ خداوند است(۱).

حتما بخوانید:   پوستر شهید علی محمدی

 

حسن بن راشد گوید: به امام صادق (ع) عرض کردم فدایت شوم براى مسلمانان عیدى غیر دو عید فطر و قربان هست؟

فرمود: آرى اى حسن بزرگتر و شریفتر از آنها گوید:

عرض کردم: آن چه روزیست؟

فرمود: روزى که امیر المؤمنین (ع) به‌خلافت نصب شد، و سیّد و سالار و پیشواى مردم گردید.

پرسیدم: آن کدام روز از ایّام هفته است؟

فرمود: روزها می گردد و آن در روز هیجدهم ذى الحجّه است.

گوید: عرض کردم فدایت گردم چه عملى سزاوار است در آن روزانجام دهیم.

فرمود: اى حسن آن روز را روزه گیر و بسیار صلوات بر محمّد و اهل بیتش فرست و بیزارى جو بسوى خدا از کسانى که درباره آنها ظلم کردند و حقّشان را انکار نمودند، زیرا همه پیغمبران را رسم چنین بود که امر می کردند اوصیاء خود را که روزى که وصى خود را معرّفى کرده و به جانشینى نصب نموده ‏اند آن روز را عید گیرند.

گوید: پرسیدم چه پاداشى است براى کسى از ما که آن روز را روزه بگیرد؟

حضرت فرمود: ثواب روزه شصت ماه، و ترک مکن روزه روز بیست و هفتم ماه رجب را زیرا آن روزیست که در آن نبوّت بر محمّد صلّى اللَّه علیه و اله و سلّم فرود آمد و ثواب روزه‏ایش مثل ثواب روزه شصت ماه است براى شما(۲).

منبع : منبع حدیث: بحارالأنوار،مجلسی، جلد۳۷،صفحه۱۵۶،حاشیه ۴۰

ثواب الأعمال و عقاب الأعمال،محمد بن علی ابن بابویه ، ترجمه غفارى، صفحه ۱۷۱

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

پاسخ دهید

CLOSE
CLOSE

قبل از همه مقالات وبسایت را بخوانید . . .

مطمئنا برای شما هرزنامه نخواهیم فرستاد!

باتشکر، عضویت شما انجام شد

ورود شما را به جمع اعضاء خبرنامه وبسایت تبریک عرض می کنیم!

حمایت مالی