برگزاری مراسم سنتی سیاه پوشان حسینی در کاشمر

برگزاری مراسم سنتی سیاه پوشان حسینی درحسینیه فاطمیه کاشمر

با حمایت مالی/معنوی از خاکریزفرهنگی وارثین در ترویج فرهنگ ناب ایرانی-اسلامی و مقابله جدی با تهاجم فرهنگی سهیم شوید. چند مورد از روش های حمایت معنوی: - مراجعه روزانه به تارنمای خاکریز و مطالعه چند مورد از مقالات - معرفی خاکریزبه دوستان - انتشار مقالات در شبکه های اجتماعی

به نقل از تارنمای اختصاصی هیئت فاطمیه شهرستان کاشمر، در آستانه فرا رسیدن ماه محرم، طبق سنت سال‌های گذشته، ساعاتی پیش، آئین سیاه پوشان محرم در محل حسینیه فاطمیه این شهرستان برگزار شد.در این آئین معنوی که ذاکران، پیرغلامان حسینی دوستداران و عاشقان اهل بیت(ع) حضور داشتند، دلدادگان حسینی با پوشیدن لباس‌های مشکی به نشانه آغاز و استقبال از ماه محرم، خود را برای ورود به ماه غم و عزای سرور و سالار شهیدان، علمدار دشت کربلا آماده کردند.
در این مراسم که با حضور چشمگیر ارادتمندان به خاندان عصمت و طهارت در حسینیه فاطمیه کاشمر برگزار شد، پس از قرائت آیاتی از کلام الله مجید، مداحان و ذاکران اهل بیت هیئت‌ها و حسینیه‌های کاشمر هر کدام دقایقی با قرائت اشعاری در آستانه محرم به مدیحه‌سرایی پرداختند، سپس با حرکت کاروانی که جلودار آن تعدادی از پیرغلامان سادات اهل بیت(ع) با در دست داشتن قرآن، گل و پرچم بودند، نوجوانان کاشمری در قالب دسته سینه زن با حرکت در میان جمعیت حاضر بر سر و سینه زدند و خبر فرا رسیدن ماه پیروزی خون بر شمشیر را دادند.
متبرک شدن فضای این محفل معنوی با گرداندن پرچم متبرک حرمین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و علمدار دشت کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) از دیگر برنامه‌های آئین سیاهپوشان در کاشمر بود که ارادتمندان و عاشقان خاندان عصمت و طهارت با کشیدن این پرچم‌ها به سر و صورت توفیق عزاداری در محرم امسال را از ائمه اطهار(ع) طلب کردند.
در این مراسم، عاشقان حسینی در فضایی که با زمزمه لبیک یا حسین همراه بود با پوشیدن لباس‌های مشکی برای استقبال از محرم و برگزاری مراسمات عزاداری در این ماه آماده شدند.

حتما بخوانید:   پوستر آغاز امامت حضرت مهدی (عج) + فایل لایه باز

لازم به ذکر است شهرستان کاشمر (ترشیز کهن) از دیرباز با عناوینی همچون «نجف اصغر» و «قم ثانی» شناخته می شود که این امر نشان از اهمیت بالای مراسم و امور مذهبی در این شهرستان دارد.

پاسخ دهید

CLOSE
CLOSE

قبل از همه مقالات وبسایت را بخوانید . . .

مطمئنا برای شما هرزنامه نخواهیم فرستاد!

باتشکر، عضویت شما انجام شد

ورود شما را به جمع اعضاء خبرنامه وبسایت تبریک عرض می کنیم!

حمایت مالی