آشنایی با دومین مخدر پُرمصرف ایران | ماده مخدر گل چیست؟ | مواد مخدر پرمصرف در ایران

گل، یکی از مواد مخدر پرمصرف در ایران

آیا با مواد مخدر پرمصرف در ایران آشنایی دارید؟ آیا می دانید دومین ماده مخدر پر مصرف در ایران چیست؟ در مورد مخدر گل چه می دانید؟ ماده مخدر گل، یکی از مواد مخدر پرمصرف در ایران است که در این مقاله که منبع آن وبسایت تبیان می باشد قصد داریم در رابطه با آن مطالبی ارائه کنیم. با ما همراه باشید . . .  .

امروزه نام ماده مخدر “گل” یا همان “ماری‌جوانا” بیش از هر ماده‌مخدر دیگری به گوش می‌رسد و در سراسر جهان مصرف‌کنندگان فراوانی را به خود جذب کرده است. ماده مخدر گل؛ جزو مواد توهم‌زایی است که روش استعمال آن بسیار سهل بوده و همین موضوع، باعث گرایش بیش از پیش جوانان به استفاده از “گل” شده است.

براساس آخرین آمار منتشر شده، مصرف “حشیش” در ایران رتبه اول مواد مخدر پرمصرف در ایران و مصرف “گل” با فراوانی ۴٫۴ درصد، رتبه دوم پرمصرف‌ترین مواد مخدر را دارد و اغلب مصرف کنندگان این ماده مخدر را، مردان و افراد مجردها تشکیل می‌دهند. بر اساس پیمایش ملی اعتیاد، ۵۱٫۹ درصد مصرف کنندگان “گل” در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال قرار دارند.(۱)

عوارض مصرف ماده مخدر گل

مصرف ماده مخدر گل به عنوان دومین مورد از مواد مخدر پرمصرف در ایران عوارض جسمی و روحی فراوانی دارد که برخی از شایع‌ترین این عوارض عبارت است از:
– اختلال در کانال‌های تنفسی (تنگی نفس و عدم خون‌سرانی به قلب)
– افسردگی حاد (درون‌گرایی و دوری از جمع‌های خانوادگی)
– کاهش وزن (بی‌اشتهایی و لاغری حاد)
– استرس و بی‌خوابی (اختلال در خواب و ترس بی‌دلیل و مداوم)
– عدم کنترل اعصاب (پرخاشگری و تندخویی)

مواد مخدر

 

حتما بخوانید:   نرم افزار جامع دعای عهد

علت گرایش جوانان به ماده مخدر گل

“محمدحسین حریرچیان” (درمانگر اعتیاد)، درباره علل گرایش جوانان به ماده مخدر “گل” می‌گوید: حشیش، علف و سیگاری همه، مشتقات گیاه شادانه هستند که از “وید” یا همان برگ‌های پیر این گیاه تهیه می‌شوند و قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مواد دارند. اما به‌طورکلی تمامی این موارد اعتیادآور و درواقع شدیداً توهم‌زا است. یکی از دلایل گرایش جوانان به این مواد این است که اکثر مصرف‌کنندگان براین باورند که درزمان اضطراب و ناراحتی، با مصرف این مواد محرک آرام می‌شوند. تأثیرات استفاده از این‌ گونه مواد بسیار نگران‌کننده است و توهم ناشی از مصرف این مواد گاهی شنوایی و گاهی بینایی است و همچنین موجب سوءظن در فرد نیز می‌شود. (۲)

متأسفانه تقریباً تمامی پارک‌های کشور محل جولان‌دهی خرده‌فروشان انواع موادمخدر شده و آن‌ها در این قبیل اماکن مبادرت به فروش “گل” و مشتقات آن می‌کنند و هنوز هیچ ارگان و سازمانی برنامه‌ای منسجم و قاطع برای مقابله با این معضل اجتماعی ندارد و در اغلب موارد، مسئولین مربوطه به وعده و شعار در این راستا کفایت می‌کنند، غافل از این‌که با ادامه‌ی این روند، در آینده‌ای نه چندان دور، با هجمه‌ی گسترده‌ای از انواع آسیب‌های اجتماهی و بزه مواجه خواهیم شد.

بر اساس گزارش‌های مستند و آمارهای رسمی، سن استفاده از ماده مخدر گل رو به کاهش است و در این راستا “محسن آشوری” (آسیب‌شناس اجتماعی)، معتقد است که نداشتن اطلاع و آگاهی نوجوانان و جوانان از پیامدهای استفاده از مواد مخدر، یکی از اصلی‌ترین دلایل کاهش سن مصرف این مواد محسوب می‌شود. نوجوانان علاوه بر نیازهای مادی، یک سری نیازهای روحی و معنوی دارند که کم‌توجهی و یا برآورده نشدن این نیازها از طرف خانواده‌ها منجر به بروز بحران‌های روحی-روانی در آن‌ها می‌شود. خانواده‌های بدسرپرست، دوستان ناباب، محل زندگی و تخلیه نشدن هیجان جوانان و نوجوانان، تنها گوشه‌ای از دلایل گرایش افراد به مواد مخدر است.(۳)

حتما بخوانید:   گزارشی از دیدار 3 ساعته دانشجویان با رئیس قوه قضائیه

گل اعتیادآور است؟!

بسیاری از مصرف‌کنندگان ماده مخدر “گل” بر این باورند که این ماده اعتیاد آور نیست! البته باورهای اشتباه دیگری نیز در رابطه با این ماده مخدر وجود دارد که بسترساز افزایش آمار مصرف‌کنندگان آن شده است. یکی دیگر از این باورها غلط، تصور عدم مخرب بودن این ماده نسبت به سایر مواد اعتیادآور است. بسیاری تصور می‌کنند که بنا به عدم بروز مشکلات ظاهری و تغییرات فیزیکی پس از مصرف گل در کوتاه مدت، این ماده چندان هم مخرب و آسیب‌زا نبوده و دلیلی برای دوری از آن نمی‌بینند.

باید توجه داشت که ماده مخدر گل برخلاف باور عموم، از سطح اعتیادآوری بالایی برخوردار بوده و ممکن است شخص در  اولین بار مصرف دچار اعتیاد کامل شود. اما جوانان و نوجوانان بدون آگاهی و با باور اینکه مصرف گل در دفعات نخستین باعث اعتیاد دائم نمی‌شود، به مصرف آن مبادرت می‌کنند.

 

راهکارهای مقابله با اعتیاد

برای کاهش اعتیاد در جامعه‌ی کنونی، نیاز به پژوهش‌های فراوانی میدانی و کسب اطلاعات دقیقی است اما به‌طور کلی برای کاهش این معضل اجتماعی چند راهکار اصلی ارائه شده است:
– آگاه سازی خانواده‌ها
– ایجاد اشتغال و کارآفرینی
– ایجاد اختلال در توزیع مواد مخدر
– تقویت حوزه‌های آموزشی
– استفاده از تجارب علمی کشورهایی که در مبارزه با اعتیاد مواف بوده‌اند.

پی نوشت:
۱- ۱۴٫۸ درصد مصرف کنندگان گل را دانشجویان تشکیل می دهند، خبرگزاری ایرنا
۲- آهنگسازی هپروتی با چاشنی گل! / مخدری که قانون ندارد، باشگاه خبرنگاران جوان ‌
۳- کاهش سن اعتیاد ادعا یا واقعیت!، ایرنا

پاسخ دهید

CLOSE
CLOSE

قبل از همه مقالات وبسایت را بخوانید . . .

مطمئنا برای شما هرزنامه نخواهیم فرستاد!

باتشکر، عضویت شما انجام شد

ورود شما را به جمع اعضاء خبرنامه وبسایت تبریک عرض می کنیم!

حمایت مالی