بشارت ولادت حضرت فاطمه معصومه س

سال ها قبل از تولد ایشان امام صادقعلیه السلام درباره مقام و منزلت ایشان چنین فرمودند: ”برای خدا حرمی است که آن مکه می باشد و برای رسول خدا صل الله علیه وآله و سلم حرمی است که آن مدینه و برای امیرالمومنینعلیه السلام حرمی است که آن کوفه می باشد و برای ما حرمی است که آن قم می باشد. به زودی فرزندی از فرزندان من به نام فاطمه در آن جا دفن می شود؛ هر کس او را زیارت کند، بهشت بر او واجب می شود”.

اول ذی القعده سالروز ولادت با سعادت  حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و آغاز دهه کرامت است. به  همین مناسبت در این مقاله از خاکریز فرهنگی وارثین مطالبی پیرامون حضرت معصومه سلام الله علیها  و دهه کرامت ارائه شده است.

هجرت حضرت

یک سال بعد از هجرت امام رضاعلیه السلام حضرت فاطمه معصومه علیها السلام برای دفاع از امامت و ولایت امام رضا علیه السلام و به شوق دیدار برادرش به همراه عده ای از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت نمودند. در مسیر عبور، مردم از آنها استقبال می کردند و حضرت فاطمه معصومه علیها السلام نیز همچون عمه بزرگوارشان حضرت زینبعلیها السلام پیام مظلومیت وغربت برادر گرامی شان، امام رضاعلیه السلام را به مردم رسانده، مخالفت خود و اهل بیتعلیها السلام را با حکومت حیله گر بنی عباس اظهار می فرمودند.

حتما بخوانید:   نماهنگ: پیام به جمعی از مستندسازان جوان

رنج و مشقت حضرت

کاروان به شهر ساوه رسید و عده ای از مأموران حکومت که به ساوه آمده بودند، با کاروان حضرت به جنگ پرداختند که تقریباً همه مردان کاروان به شهادت رسیدند و حتی به نقلی، حضرت فاطمه معصومهعلیها السلام را نیز مسموم کردند.

حضرت فاطمه معصومهعلیها السلام که به سبب اندوه و غم زیاد این ماتم و مسمومیت از زهر جفا مریض شده بودند و دیگر امکان ادامه راه به سوی خراسان را نداشتند. راهی شهر قم شدند؛ زیرا از پدر بزرگوارشان شنیده بودند که شهر قم مرکز شیعیان ما است.

ورود به شهر قم

مردم شهر قم وقتی خبر حرکت آن حضرت را به شهر قم شنیدند، به استقبال ایشان شتافتند و عده فراوانی از مردم، پیاده و سواره به محضر ایشان رسیدند و در روز ۲۳ ربیع الاول سال ۲۰۱ هجری قمری  شهر قم به قدوم مبارک حضرت فاطمه معصومه علیها السلام زینت یافت.

ایشان هفده روز در قم زندگی کردند و سرانجام پیش از روشن شدن دیدگان مبارکشان به دیدار برادر، با اندوه فراوان دیده از جهان فرو بستند.

حضرت فاطمه معصومه

مردم قم نیز با تجلیل فراوان پیکر پاک ایشان را تشییع کردند و در محل کنونی به خاک سپردند.

منبع: پرتال جامع آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها