اذان و اقامه و نماز

معنی کامل نماز و اذان و اقامه

با حمایت مالی/معنوی از خاکریزفرهنگی وارثین در ترویج فرهنگ ناب ایرانی-اسلامی و مقابله جدی با تهاجم فرهنگی سهیم شوید. چند مورد از روش های حمایت معنوی: - مراجعه روزانه به تارنمای خاکریز و مطالعه چند مورد از مقالات - معرفی خاکریزبه دوستان - انتشار مقالات در شبکه های اجتماعی

در چند مقاله از خاکریز فرهنگی وارثین متن کامل اذان و اقامه نماز ، معنی کامل نماز و اذان و اقامه شیعه ذکر شده است تا از این پس با درک بیشتری نماز بخوانیم.

نماز چیست؟

نماز یکی از واجبات در دین مبین اسلام است که در هر شبانه روز ۵ مرتبه به جا آورده می شود:

صبح و ظهر و عصر و مغرب و عشاء

البته شیعیان معمولا نماز های ظهر و عصر را با هم و یکجا و نمازهای مغرب و عشا را با هم می خوانند.

به نقل از راسخون: در کافی به سند صحیح از معاویه بن وهب است که گفت: سوال کردم از امام صادق (علیه السلام): افضل چیزی که بندگان به سبب آن مقرب درگاه الاهی می شوند چیست؟ فرمود امام (علیه السلام ): نمی دانم چیزی را که بعد از معرفت افضل باشد از این نمازها. آیا نمی بینی که بنده صالح عیسی (علیه السلام ) فرمود: و اوصانی بالصلاه و الزکاه مادمت حیا؟! یعنی: وصیت کرد مرا خداوند به نماز و زکات مادامی که زنده باشم. و به سند صحیح دیگر از امام صادق (علیه السلام) است که فرمود: محبوبترین اعمال نزد خدای عزوجل نماز است. و این نماز وصیت آخر انبیاست. و در روایت دیگر فرمود امام صادق (علیه السلام ): وقتی که بنده مشغول نماز شود، رحمت بر او نازل شود از طرف آسمان و ملائکه اطراف او را می گیرند و ملکی او را ندا می کند: اگر بداند این نمازگزار چه ثوابها در نماز برای او هست، منصرف از نماز نمی شود و در روایت دیگر امام باقر (علیه السلام ) فرمود که رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: وقتی که قیام کند بنده مؤ من در نماز، نظر لطف فرماید خدا به او تا آنکه تمام کند و رحمت او را فراگیرد از بالای سرش تا افق آسمان و نیز ملائکه اطراف او را بگیرند تا افق آسمان. و خدا ملکی به او موکل گرداند که بگوید به او: ای نمازگزار، اگر بدانی چه کسی به تو نظر دارد و با که مناجات می کنی، التفات به غیر نمی کنی و از جای خود دور نمی شوی. و در روایت دیگر امام صادق (علیه السلام ) فرمود که رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم  فرمودند: مَثَل نماز مثل عمود خیمه است. وقتی که عمود برپا و ثابت باشد، نفع دارد طناب و میخها و پرده ها. و اما وقتی که شکست عمود، نفع ندارد طناب و میخ و پرده. و در روایت صحیح دیگر فرمود امام صادق (علیه السلام ): هر کس خداوند از او یک نماز قبول فرماید، عذاب نکند او را. و هر کس یک حسنه از او قبول فرماید، عذاب نکند او را.

حتما بخوانید:   زندگی نامه ی امام موسی کاظم (علیه السلام) از ولادت تا شهادت

و در روایت دیگر فرمود امام صادق (علیه السلام ) کسی که دو رکعت نماز بخواند و بداند آنچه را در نماز می گوید، منصرف شود از نماز و حال آنکه بین او و خدا گناهی باقی نباشد.

تمام این روایات را از کافی نقل کرد. و نیز در کافی و تهذیب ص ۲۰۳ از ابوبصیر از امام صادق (علیه السلام ) نقل است که فرمود: یک نماز واجب بهتر است از بیست حج. و یک حج بهتر است از خانه ای مملو از طلا که در راه خدا صدقه دهد تا تمام شود.

اذان چیست؟

اعلام وقت نماز با اذان انجام می شود.

مستحب است پیش از هر نماز اذان و اقامه گفته شود.

متن و ترجمه اذان:

اذان ۱۸ جمله است به این ترتیب:
۱. «اَللهُ اَکْبَرُ» چهار مرتبه (یعنی خداوند بزرگتر از آن است که به وصف آید)
۲. «اَشْهَدُ اَنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ» دو مرتبه (یعنی گواهی می‌دهم غیر از خداوند یکتا معبود دیگری نیست)
۳. «اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً رَسُولُ اللهِ» دو مرتبه (یعنی گواهی می‌دهم که محمد(ص) فرستاده‌ی خدا است)
۴. «حَیَّ عَلَی الصَّلاهِ» دو مرتبه (یعنی بشتاب به سوی نماز)
۵. « حَیَّ عَلَی الْفَلاحِ» دو مرتبه (یعنی بشتاب به سوی رستگاری)
۶. «حَیَّ عَلَی خَیْرِالْعَمَلِ» دو مرتبه (یعنی بشتاب به سوی بهترین کارها)
۷. «اَللهُ اَکْبَرُ» دو مرتبه (یعنی خداوند بزرگتر از آن است که به وصف آید)
۸. « لاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ» دو مرتبه (یعنی هیچ معبودی جز خداوند یکتا نیست

اقامه چیست؟

اقامه ۱۷ جمله است که همه چیزش مانند اذان است ولی در تعداد دفعات تکرار اذکار با نماز تفاوت دارد.

حتما بخوانید:   پوستر: حقیقتی به وسعت تاریخ

الله اکبر در ابتدای اقامه ۲ بار است

بعد از حی علی خیرالعمل ۲ بار قَدْ قامَتِ الصَّلاهِ گفته می شود

لا اله الا الله در آخر اقامه یک بار است

 به نقل از رساله آموزشی حضرت آیت الله خامنه ای مد ظله العالی : گفتن «اَشْهَدُ اَنَّ عَلِیّاً وَلِیُّ اللهِ» (یعنی گواهی می‌دهم علی(ع) ولی خدا بر همه‌ی خلق است) جزو اذان و اقامه نیست، ولی به عنوان شعار تشیع خوب  و مهم است و باید به قصد قربت مطلقه گفته شود.

پاسخ دهید

CLOSE
CLOSE

قبل از همه مقالات وبسایت را بخوانید . . .

مطمئنا برای شما هرزنامه نخواهیم فرستاد!

باتشکر، عضویت شما انجام شد

ورود شما را به جمع اعضاء خبرنامه وبسایت تبریک عرض می کنیم!

حمایت مالی