توصیه های ایمنی برای روز های برفی

توصیه های ایمنی در روزهای برفی

با حمایت مالی/معنوی از خاکریزفرهنگی وارثین در ترویج فرهنگ ناب ایرانی-اسلامی و مقابله جدی با تهاجم فرهنگی سهیم شوید. چند مورد از روش های حمایت معنوی: - مراجعه روزانه به تارنمای خاکریز و مطالعه چند مورد از مقالات - معرفی خاکریزبه دوستان - انتشار مقالات در شبکه های اجتماعی

با توجه به برودت هوا و بارش نزولات آسمانی در اغلب نقاط کشور، بر آن شدیم تا در این مقاله توصیه های ایمنی برای روز های برفی را منتشر کنیم. البته لازم به ذکر است که این مقاله عینا، در بخش علمی-آموزشی وبسایت نیز منتشر شده است، اما بدلیل اهمیت موضوع تصمیم گرفتیم در اینجا هم بازنشر شود.

زمستان فصل زیبایی است؛ فصل بارش برف و سفید پوش شدن زمین. اما این فصل، دردسرهایی هم به همراه دارد؛ دردسرهایی مثل زمین خوردن‌ ها و شکستگی‌ های استخوانی، آتش ‌سوزی‌ ها، سر خوردن اتومبیل‌ ها روی زمین لغزنده و افزایش تصادفات رانندگی و …

توصیه های ایمنی و سلامتی برای روزهای برفی و یخ زده

توصیه های ایمنی در روزهای  برفی

در هنگام بارش برف و مواقع یخبندان حتی المقدور از سفرهای غیر ضروری خودداری کنید.

از تردد با وسیله نقلیه ی فاقد لاستیک یخ شکن یا زنجیر چرخ در مواقع یخبندان و لغزندگی سطح معابر خودداری کنید.

توصیه های ایمنی و سلامتی برای روزهای برفی و یخ زده

کودکان و افراد سالخورده در زمان لغزندگی معابر و کوچه ها حتی الامکان از منزل خارج نشوند.

به منظور پیشگیری از کمبود اکسیژن و تولید گازهای مضر در روزهایی که برودت هوا زیاد می ‌باشد، وسایل گرمایشی منازل و محل کار خود را متناسب با حجم هوای محیط و نحوه تهویه آن تنظیم کنید.

به منظور پیشگیری از آسیب های ناشی از زمین خوردن و تصادف با وسایل نقلیه عبوری، کودکان را از سرسره بازی در سطح کوچه و خیابان بر حذر دارید.

حتما بخوانید:   دانلود مداحی شهادت مسلم ابن عقیل

پرتاب گلوله برفی ممکن است منجر به جراحت، کوری و خسارات مالی شود.

هنگام پارو کردن برف بام ها، از پرتاب برف بر سطح کوچه و خیابان خودداری کنید و در صورت ضرورت یک نفر به عنوان کنترل کننده و راهنما در محل ریختن برف در نظر بگیرید.

در روزهای برفی از کوهنوردی اجتناب کنید.

برای خروج از منزل از سلامت وسیله نقلیه و مجهز بودن آن به امکانات ایمنی مطمئن باشید.

توصیه های ایمنی و سلامتی برای روزهای برفی و یخ زده

هنگام خروج از منزل از لباس مناسب و کفش عاج دار استفاده نمایید.

در صورت نقص فنی اتومبیل، آن را به منتهی علیه سمت راست در مکانی مناسب متوقف و برای پیشگیری از برخورد وسایل نقلیه عبوری علائم هشدار دهنده را در فاصله مناسب قرار دهید.

هنگام عبور از روی پلکان های برف‌ گیر ساختمان ها، پل های عابر پیاده و پل نرده های روی جوی ‌ها با دقت لازم عبور و از دستگیره های کناری حتما استفاده کنید.

در هنگام رانندگی بر روی سطح لغزنده از گرفتن ترمزهای ناگهانی بپرهیزید.

هنگام پارو کردن برف بام از پرتاب آن بر روی سیم های انتقال برق جدا خودداری شود.

به منظور پیشگیری از سقوط از ارتفاع، از نزدیک شدن کودکان به لبه بام جلوگیری به عمل آید.

به منظور پیشگیری از برخورد وسایل نقلیه عبوری حتما از پیاده رو عبور کرده و از تردد درسطح خیابان خودداری کنید.

در روزهای برفی و یخبندان هرگز از موتورسیکلت و دوچرخه استفاده نکنید.

هنگام عبور از عرض خیابان با در نظرگرفتن فاصله از وسیله نقلیه با احتیاط کامل عبور نموده و از دویدن خودداری نمایید.

حتما بخوانید:   دعای ندبه (متن + ترجمه فارسی + صوت)

هنگام عبور از معابر مواظب سقوط قندیل های یخی آویزان از ناودان و لبه ساختمان باشید.

از عبور از سطح یخ زده حوض ‌ها و دریاچه ‌های مصنوعی پارک ها جدا خودداری کنید.

عینک آفتابی

توصیه های ایمنی و سلامتی برای روزهای برفی و یخ زده

برای پیشگیری از ” برف کوری ” از عینک آفتابی استفاده کنید. یک متخصص و جراح چشم برای پیشگیری از بروز عارضه “برف کوری” استفاده از عینک آفتابی را توصیه کرد.

یک متخصص و جراح چشم و فوق تخصص پیوند قرنیه  در تعریف برف کوری گفت: افرادی که بدون عینک آفتابی در معرض برف یا یخ به خصوص در نواحی قطبی و یا ارتفاعات قرار می ‌گیرند دچار علائم چشمی ‌ای می ‌شوند که به برف کوری معروف است.

وی، درد و قرمزی چشم ‌ها، ترس از نور، احساس جسم خارجی در چشم‌ ها، تورم پلک‌ ها و کاهش بینایی را از علائم برف کوری دانست و افزود: اگر فردی حتی به مدت ٢۰ دقیقه بدون عینک آفتابی در ارتفاعات و در محیطی که برف تازه باریده قرار بگیرد ممکن است به این عارضه دچار شود.

اسماعیلی، علت برف کوری را انعکاس اشعه ماورای بنفش از سطح برف و یخ دانست و گفت: برف تازه تا ٨۰ درصد اشعه ماوراء بنفش را منعکس می‌ کند و علائم آن حدود ۶ تا ١٢ ساعت بعد بروز می‌ کند؛ به علاوه استفاده از عینک در هوای ابری نیز توصیه می ‌شود؛ چرا که امواج ماوراء بنفش از ابرها هم عبور می‌ کنند.

وی با رد تصور اشتباه عموم در خصوص کوری در برف توضیح داد: کاهش بینایی ناشی از برف کوری اغلب موقت است و به ندرت به کوری دائمی منجر می ‌شود و علائم چشمی حدود ١٨ تا ٢۴ ساعت بعد بهبود می ‌یابند.

حتما بخوانید:   ليله الرغائب چه شبی است؟ | شب آرزوها

این پزشک با اشاره به تاثیر استفاده از عینک آفتابی در پیشگیری از برف کوری در خصوص ویژگی عینک گفت: عینک‌ ها باید فقط حدود ۵ تا ١۰ درصد نور مرئی را عبور دهند و تقریبا تمام امواج ماوراء بنفش را جذب و دارای عدسی بزرگ باشند.

این چشم پزشک، خروج لنزهای تماسی از چشم، امتناع از مالش چشم‌ ها، قرار گرفتن بیمار در اتاق تاریک، کمپرس سرد چشم‌ ها و استفاده از مُسکن جهت کاهش درد، قطره آنتی بیوتیک و عینک آفتابی را از راه‌ های درمان برف کوری دانست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخ دهید

CLOSE
CLOSE

قبل از همه مقالات وبسایت را بخوانید . . .

مطمئنا برای شما هرزنامه نخواهیم فرستاد!

باتشکر، عضویت شما انجام شد

ورود شما را به جمع اعضاء خبرنامه وبسایت تبریک عرض می کنیم!

حمایت مالی