اهمیت درختکاری از دیدگاه اسلام | 15 اسفند روز درختکاری | حدیث در مورد درختکاری | تحقیق در مورد روز درختکاری

اهمیت درختکاری از دیدگاه اسلام | فواید درخت و درختکاری

با حمایت مالی/معنوی از خاکریزفرهنگی وارثین در ترویج فرهنگ ناب ایرانی-اسلامی و مقابله جدی با تهاجم فرهنگی سهیم شوید. چند مورد از روش های حمایت معنوی: - مراجعه روزانه به تارنمای خاکریز و مطالعه چند مورد از مقالات - معرفی خاکریزبه دوستان - انتشار مقالات در شبکه های اجتماعی

در هفته درختکاری و ۳ روز مانده به ۱۵ اسفند روز درختکاری هستیم. به همین مناسبت در این مقاله به اهمیت درختکاری از دیدگاه اسلام و نیز شناخت درختکاری به عنوان یک فرهنگ و ارزش می پردازیم. بحث را با ارائه چند حدیث از ۱۴ معصوم (علیهم السلام) در باب درخت و درختکاری شروع می کنیم:

پیامبر گرامی اسلام، حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) در حدیثی می فرمایند:

«مَن نَصَبَ شَجَرَهً و صَبَرَ عَلى حِفظِها والِقیامِ عَلَیها حَتّى تُثمِرَ کانَ لَهُ فی کُلِّ شَى ءٍ یُصابُ مِن ثَمَرِها صَدَقَهٌ عِندَاللّه ِ»

«هر کسی‌که درختی بکارد و درخت میوه دهد، خداوند به اندازه میوه‌های آن درخت به او ثواب می‌دهد»

میزان الحکمه ، ح ۹۱۴۳

 

امام جعفر صادق (علیه السلام) نیز می فرمایند:

«. . . مَعَ مَا فِی النَّبَاتِ مِنَ التَّلَذُّذِ بِحُسْنِ مَنْظَرِهِ وَ نَضَارَتِهِ الَّتِی لَا یُعَدُّ لَهَا شَیْ‏ءٌ مِنْ مَنَاظِرِ الْعَالَمِ وَ مَلَاهِیهِ»

«. . . نگریستن به گل های رنگارنگ و درختان سرسبز و خرم، چنان لذتی به آدمی می بخشد که هیچ لذتی را با آن برابر نمی توان کرد.»

( توحیدالمفضل، مفضل بن عمر جعفى کوفى، انتشارات مکتبه الداورى قم، ۱۹۶۹ م، ص۱۵۴)

 

ایشان در حدیث دیگری می فرمایند:

«سِتَّهٌ تَلْحَقُ الْمُوْمِنَ بَعْدَ وَفَاتِهِ وَلَدٌ یَسْتَغْفِرُ لَهُ وَ مُصْحَفٌ یُخَلِّفُهُ وَ غَرْسٌ یَغْرِسُهُ وَ قَلِیبٌ یَحْفِرُهُ وَ صَدَقَهٌ یُجْرِیهَا وَ سُنَّهٌ یُوْخَذُ بِهَا مِنْ بَعْدِهِ»

حتما بخوانید:   مجموعه پوستر لایه باز شهادت حضرت زهرا (س) سری دوم

«شش چیز بعد از وفات مومن به او ملحق شده [و به او فایده می دهد]: فرزندى که برایش طلب آمرزش کند، قرآنی که او از خود به یادگار گذاشته و پس از مرگش خوانده مى‏شود، درختى که کاشته، چاه آبى که حفر نموده [و وقف کرده]، صدقه جاریه‏اى که از خود به جا گذارده است، روش نیکوئى که پس از مرگش مردم به آن عمل می کنند.»

(لکافی، ثقه الاسلام کلینى، دار الکتب الإسلامیه، تهران، ۱۳۶۵ ش، ج ۷، ص ۵۷ )

 

بیانات مقام معظم رهبری (مد‌ظله‌العالی) در مورد اهمیت درخت و درختکاری:

مسئله‌ی گیاه و درخت و سبزه و حفظ فضای ناشی از طبیعت زنده، برای کشور خیلی مهم است. بسیاری از این عوارضی که در مورد هوا و ریزگردها و عدم سلامت هواهای شهرها و بقیّه‌ی چیزها داریم، ناشی از کمبودهای گیاهی است؛ پوشش گیاهی میتواند به کشور خیلی کمک کند. و البتّه درخت میوه‌دار، این امتیاز را هم دارد که میوه‌ی لذیذِ مخصوص ایران را به مردم میدهد. میوه‌ی ما -انواع میوه‌های ما که خیلی هم متنوّع است- با امثال خودش در کشورهای دیگر تفاوت دارد؛ آن‌طور که برای من نقل کردند، میوه‌های ما شیرین‌تر، خوش‌طعم‌تر، آبدارتر و مطلوب‌تر است؛ گرچه حالا شنیدم که متأسّفانه میوه هم وارد میشود؛ جزو کارهای غلط، یکی [هم] وارد کردن میوه است که جز در موارد ضرورت و در حدّ ضرورت، مسئولین بایستی جلوی این کار را بگیرند.

به‌هرحال مسئله‌ی فضای سبز و درخت و سبزه و مراتع و جنگلها و پوشش گیاهی زمین، در کشور ما خیلی مهم است. [و] در کشور ما، از بعضی از کشورهای دیگر هم مهم‌تر است؛ زیرا کشور ما، یک کشوری است که دارای کویر است و کم‌آب است و تنوّعهای اقلیمی در آن جوری است که ما زیاد احتیاج داریم به اینکه پوشش گیاهی‌مان را حفظ کنیم. مسئولینی که کار جنگلها مربوط به آنها است یا کار مراتع مربوط به آنها است یا کار زمینهای کشاورزی مربوط به آنها است، باید خیلی کار خودشان را اهمّیّت بدهند و برای حفظ این ثروت عظیم ملّی و موهبت الهی که در اختیار مردم است و در این کشور است، کار کنند. (بیانات پس از کاشت نهال به مناسبت هفته منابع طبیعی-اسفند ۱۳۹۵)

حتما بخوانید:   اطلاع از رده بندی سایت های ایرانی با شاخص

کاشت درخت و مراقبت از آن در دین مبین اسلام اهمیت زیادی دارد. پس شایسته است تا ما بعنوان یک مسلمان در این راستا (بیش از پیش) تلاش کنیم.

همه ما از دوران کودکی خود با فواید و اهمیت درختکاری و مراقبت از درختان آشنا شده ایم. شاید بعضی از ما در آن زمان از روی حس کودکی به کاشت درخت علاقه داشتیم اما اکنون با بزرگتر شدنمان و لمس واقعی اهمیت درختکاری نقش مهم درختان در زندگی بهتر و سالم تر، اهمیت درختکاری را درک میکنیم. به خصوص در این دوره که آلودگی هوا زندگی در کلانشهر ها را با مشکلات همراه کرده است. پس چه خوب است که با کاشت نهال و مراقبت از آن خودمان به تصفیه هوا و تنفس بهتر خودمان کمک کنیم. ضمن اینکه با این کار مانع فرسایش خاک و سایر مشکلاتی که در اثر از بین رفتن پوشش گیاهی ایجاد می شود و تقریبا همه ما از آنها مطلعیم هم خواهیم شد

ضمن آنکه کاشت درخت، علاوه بر کمک به کاهش آلودگی هوا و  سایر موارد فوق الذکر، توجیه اقتصادی بالایی هم دارد.

پس بیایید همه با هم در راستای مراقبت از درختان و افزایش آنها تلاش کنیم؛ بخصوص در این ایام که با عنوان درختکاری از آن یاد می کنیم و زمینه این کار خیر بیش از هر زمانی فراهم است.

 

 

پاسخ دهید

بالا
CLOSE
CLOSE

قبل از همه مقالات وبسایت را بخوانید . . .

مطمئنا برای شما هرزنامه نخواهیم فرستاد!

باتشکر، عضویت شما انجام شد

ورود شما را به جمع اعضاء خبرنامه وبسایت تبریک عرض می کنیم!

حمایت مالی