کانال ها و صفحات مجازی خاکریز
حمایت از خاکریز
مطالب پیشنهادی به شما
لینک کوتاه:

پیوندی که در زیر مشاهده می کنید، پیوند کوتاه شده مقاله حاضر است که در صورت نیاز به ارجاع دادن به این مقاله، می توانید از آن استفاده نمایید:

http://www.al-warethin.ir/?p=1326


آنچه در ادامه می خوانید:

مقدمه

بعد از گسترش استفاده عمومی مردم، کشور های غربی فرصت را برای گسترش استفاده از فضای مجازی جهت رسوخ فرهنگ منحط غربی در بین اقشار مختلف مردم ایران مناسب تلقی کردند، به گونه ای که شاهد بودیم در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه مدت، شبکه های اجتماعی و پیام رسان های مختلف، رواج زیادی در بین مردم پیدا نمودند؛ این گسترش پرسرعت که قبل از فرهنگسازی کافی و مناسب انجام شد، سبب وارد شدن آسیب هایی متعدد به بدنه خانواده #ایرانی شد.

اشتباهی به جای فیلتر اینترنت برای کودکان

پس از فیلتر تَله گرام، متأسفانه بعضی از خانواده ها با اصرار بر ادامه استفاده از این نرم افزار صهیونیستی حتی به قیمت نصب و استفاده از قندشکن (!) های مختلف، بی در و پیکر ترین اینترنت را به خود و فرزندانشان تحمیل کردند و این امر همچون یک کاتالیزگر، گسترش فرهنگ منحط غرب در بین خانواده ها را سرعت بخشید. نکته جالب این که همین خانواده ها، پس از مدتی از تغییر رفتار و اخلاق فرزندان خود گله مند شدند!!!!!! در حالیکه همه به خوبی واقفیم که خودکرده را تدبیر نیست .

چگونه محتوای نامناسب برای کودکان نفوذ بیشتری یافت؟

تا پیش از بیماری منحوس کرونا، آسیب های مذکور شدت کمتری بین کودکان داشت، لکن با شیوع کرونا و خانه نشین شدن کودکان، متأسفانه بسیاری از خانواده ها، فرصت بیشتری برای استفاده آزادانه کودکانشان از اینترنت فراهم کردند؛ نظارت به شدت کم بر فعالیت کودکان در اینترنت بی در و پیکری که بالاتر به آن اشاره شد، زمینه را برای گسترش فساد در بین کودکان معصوم مهیا کرد.

اینترنت پاک برای کودکان

با روی کار آمدن دولت سیدابراهیم رئیسی توجه به لزوم فراهم سازی اینترنت پاک برای کودکان و نوجوانان افزایش یافت. به گونه ای که به گفته وزیر ارتباطات، راهبرد جدی وزارت ارتباطات، حفاظت از کودکان در فضای مجازی است. در این مقاله آموزش رایگان سواد رسانه قصد داریم جزئیات روش فیلتر نتایج غیر اخلاقی و محتوای نامناسب برای کودکان با اینترنت پاک 456 را توضیح دهیم. با ما در ادامه این مقاله از مجموعه مقالات آموزش رایگان سواد فضای مجازی در حوزه امنیت سایبری خاکریز فرهنگی وارثین همراه باشید . . .

فیلتر نتایج غیر اخلاقی

فیلتر نتایج غیر اخلاقی و محتوای نامناسب برای کودکان با اینترنت پاک 456
سرویس 456، راهکاری جهت فراهم سازی اینترنت امن برای کودکان

سرویس 456 خدمتی اختیاری از وزارت ارتباطات دولت سیزدهم برای خانواده‌ها بوده که پاسخی است برای این سوال رایج کاربران که: چگونه اینترنت کودکان را کنترل کنیم (؟)

سرویس اینترنت کودک و نوجوان چیست؟

همان طور که گفتیم، نیمه شهریورماه امسال، خبری در پایگاه اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر شد مبنی بر فراهم شدن امکان استفاده از روشی آسان برای فیلتر نتایج غیر اخلاقی اینترنت و محتوای نامناسب برای کودکان و نوجوانان که در ادامه جزئیات این خبر تارنمای وزارت ارتباطات، بازنشر شده است.

رونمایی از سرویس 456

چهارمین جلسه کمیته راهبری سند حفاظت از کودکان در فضای مجازی به میزبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ سیدابوالحسن فیروزآبادی، رئیس شورای عالی فضای مجازی و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد و به رونمایی از اینترنت کودک و نوجوان اختصاص داشت.

سابقه کنترل محتوای نامناسب برای کودکان در اینترنت

در این جلسه، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سابقه بحث حفاظت از کودکان در فضای مجازی قریب به دو دهه است که در دنیا دنبال می‌شود و در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود هم فعالیتهای خوبی در کشور انجام شد البته در ادامه کمتر به این حوزه توجه شده است و اقدامات انجام‌گرفته یا کافی نبوده یا متناسب با چارچوب‌های فرهنگی کشورمان نبوده است.

تصویب سند صیانت از کودکان در فضای مجازی

زارع پور ادامه داد: نقطه عطف دیگر کشورمان در تاریخ، تلاش‌های صورت گرفته برای حفاظت از کودکان در فضای مجازی، مصوبه سال گذشته شورای عالی فضای مجازی بود. خردادماه سال گذشته سند صیانت از کودکان در فضای مجازی به تصویب رسید. در این سند تقسیم‌ کار خوبی شده و برای دستگاه‌های مختلف تکالیفی در نظر گرفته‌شده است تا بتوانیم بر پایه آن عقب‌ماندگی‌های گذشته را جبران کنیم.
وی تصریح کرد: بنده از روز نخست حضور در وزارت ارتباطات، چندین جلسه با اپراتورها و فعالان حوزه تولید محتوای کودک برگزار کردم که جمع‌بندی‌های این جلسات در قالب راه‌اندازی پنجره واحد به آدرس family.ict.gov.ir با هدف معرفی ظرفیت‌های موجود در معرض دید عموم به‌ویژه خانواده‌ها قرار گرفت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: بر اساس تکالیف در نظر گرفته‌شده در سند صیانت از کودکان در فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است تا با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی یک محیط امن در فضای مجازی برای کودکان فراهم کند تا آن‌ها کمتر در معرض محتوای نامناسب برای کودکان قرار گیرند.
وی افزود: تکلیف دیگر وزارت ارتباطات در این سند این بود که محیط امن را متناسب با سن و محتوایی که در اختیار کاربر قرار می‌گیرد فراهم کند که خوشبختانه با همکاری خیلی خوب خانواده ارتباطات کشور و در رأس آن اپراتورهای تلفن همراه این امکان فراهم شد و امروز به شکل رسمی به مردم عزیز معرفی می‌شود.

روش ها و جزئیات فیلتر نتایج غیر اخلاقی اینترنت در سرویس 456

زارع پور بابیان اینکه با راه‌اندازی سرویس اینترنت کودک و نوجوان (سرویس 456) سه امکان برای خانواده به‌منظور حفاظت از کودکان در فضای مجازی فراهم می‌شود گفت: نخست با شماره‌گیری #456*، دوم از طریق سایت https://456.ir و سوم از طریق اپلیکیشن 456 این امکان برای خانواده‌ها فراهم‌شده است تا دسترسی کودکان و نوجوانان خود به اینترنت را متناسب با سن و شرایط هر کدام تعریف و مدیریت کنند. به این منظور چهار سطح دسترسی تعریف شده است که در قالب چهار رنگ سبز، سفید، زرد و نارنجی تعریف شده است که فعلا رنگ سبز (برای کودکان زیر 5 سال) در اپراتورها فعال شده است و به زودی سایر دسترسی ها نیز تعریف خواهد شد.
وی افزود: همچنین یک امکان دیگر و با انعطاف بیشتری در قالب اپلیکیشن فراهم‌شده است در این حد که پدر و مادر می‌توانند انتخاب کنند چه سرویس، چه سایت و یا چه اپلیکیشینی برای کودکان فعال شود و برای هر کدام از اعضای خانواده می توانند سطح دسترسی ویژه مربوط به وی را تعریف کنند. کار دیگری هم که به‌مرور تکمیل می‌شود که نمونه آن‌هم در کشورهای اروپایی فعال‌شده است فراهم کردن دسترسی ایمن به خدمات پایه و مهم مثل موتور های جست و جو و دانش نامه ها است تا از طریق آن کودک در معرض محتوای نامناسب قرار نگیرند که این خدمات در قالب سایت https://456.ir  از امروز در دسترس مردم عزیز است.
وزیر ارتباطات ادامه داد: امیدوارم با همکاری و همراهی همه فعالان و دست‌اندرکاران این حوزه چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی بتوانیم این مسیر را ادامه دهیم تا کودکان حداکثر استفاده از فضای مجازی را ببرند و خانواده‌ها خیالشان از این بابت که کودکانشان در معرض هیچ محتوای نامناسبی قرار نمی‌گیرند راحت باشد.
وی تصریح کرد: حفاظت از کودکان در فضای مجازی راهبرد جدی ما در وزارت ارتباطات است و این اعتقاد را داریم که باید سرویسی که در اختیار کودکان قرار می‌گیرد متفاوت باشد. البته سرویسی که امروز از آن رونمایی شد یک امکان اختیاری است و هیچ اجباری در استفاده از آن وجود ندارد و این سرویس تنها ابزاری است در اختیار خانواده‌ها که بتوانند حضور کودکان در فضای مجازی را مدیریت کنند.
وزیر ارتباطات در خاتمه ابراز امیدواری کرد که با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که مسئولیت رتبه بندی محتوا های فضای مجازی را بر عهده دارد به صورت دائم لیست سایتها و سرویسهای مجاز هر دسته بندی (سبز، سفید، زرد و نارنجی) را با خدمات متنوع و جذاب به روز نماید تا با ایجاد تنوع جذابیت لازم برای تداوم حضور و استفاده کودکان از این سرویس ایجاد شود.
در ادامه این جلسه مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه همه دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی در حوزه فضای مجازی سرباز رهبر انقلاب برای جبران عقب‌ماندگی‌ها در فضای مجازی هستند گفت: وضعیت فعلی فضای مجازی حتماً نامطلوب است و توقع رهبر انقلاب از دست‌اندرکاران این است که با سرعت این عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنند . . . .

پیشنهاد ویژه خاکریز فرهنگی وارثین به شما

در پایان پیشنهاد می کنیم ضمن ارسال نقطه نظرات خود در رابطه با مقالات تارنمای خاکریز فرهنگی وارثین از طریق فرم موجود در منوی پشتیبانی، با پیوستن به جمع اعضای وب سایت (از طریق ثبت نام رایگان در وب سایت) و دنبال کردن کانال ها و صفحات مجازی شرکت فنی و مهندسی رایان تدبیر ترشیز (خاکریز فرهنگی وارثین) که به عنوان یکی از معتبرترین شرکت های طراحی وب سایت در کاشمر و خراسان رضوی شناخته می شود، از جدیدترین اخبار و تخفیف های ویژه خاکریز فرهنگی وارثین مطلع شوید:

Splus.ir/torshizweb

Aparat.com/torshizweb

Rubika.ir/torshizweb

Hoorsa.com/torshizweb

Wisgoon.com/torshizweb

pinterest.com/torshizweb

با ثبت میزان رضایت خود از این مقاله، ما را در افزایش کیفیت خدمات، یاری کنید

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۴ رایبازنشر از

اشتراک گذاری مطلب:

در صورتیکه محتوای مقاله را مفید ارزیابی می کنید، لطفا با اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی به مقابله با تهاجم فرهنگی کمک کنید:

اشتراک گذاری در facebook
فیسبوک
اشتراک گذاری در twitter
توییتر
اشتراک گذاری در linkedin
لینکداین
اشتراک گذاری در pinterest
پین ترست
اشتراک گذاری در telegram
تلگرام
اشتراک گذاری در whatsapp
واتس اپ
اشتراک گذاری در email
ایمیل
اشتراک گذاری در print
چاپ

مطالب مرتبط:

دیدگاه ها:

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *